ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА В 4 КЛАС


ЧОВЕКЪТ  И  ПРИРОДАТА 4 клас  БУЛВЕСТ
ТЕЛА   И  ВЕЩЕСТВА. ДВИЖЕНИЕ И ЕНЕРГИЯ

Понятия:
 За разширяване и затвърдяване: тела, естествени тела и тела, направени от човека, маса, обем, форма, вещества, твърди, течни и газообразни тела и вещества.
 Нови: равни маси.
Всяко тяло заема определена част от пространството.Всяко тяло има характерна за него маса, по която се сравнява с другите тела. Телата, които са направени от едно и също вещество, имат равни маси.
Изводи и обобщения:
Природата е изградена от тела. Има природни тела и тела, направени от човека. Всяко тяло има маса, обем и форма. Формата, масата и обемът са различни за от­делните тела и това ни позволява да различаваме телата едно от друго. Телата са изградени от вещества.

СВОЙСТВА И УПОТРЕБА НА ВЕЩЕСТВАТА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване:вещества,маса,обем,цвят,вкус,мирис,твърдост
Нови:температура,смеси от няколко вещества,ковкост, магнитни свойства.
      Изводи и обобщения:
Телата са направени от едно или повече вещества. Всяко вещество има опре­делени свойства. Човек използва това разнообразие и изработва тела от различни вещества.

ВЪЗДУХ.
Понятия:
За разширяване и затвърдяване:
свойства на въздуха: прозрачен газ без мирис, без вкус и цвят, поддържа дишането и горенето.
Нови: смес от газообразни вещества, кислород, азот, въглероден диоксид, атмосфера.
Изводи и обобщения:
В резултат на проведения урок учениците стигат до извода, че въздухът е едно от най-разпространените вещества. Въздухът е навсякъде около нас. Земята е об­гърната от дебел въздушен слой, наречен въздушна обвивка. В природата възду­хът е смес от газообразни вещества. Кислородът е газ, който поддържа горенето и е необходим за дишането на хората и животните Въздухът е по-лек от водата. Той е лош проводник на топлината.

ОПАЗВАНЕ НА ВЪЗДУХА ОТ ЗАМЪРСЯВАНЕ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване:
замърсяване, пречистване, опазване, източници на замърсяване, закони за опазва­не на околната среда.
Нови: пречиствателни съоръжения, филтри на автомобилите.
Изводи и обобщения:
Замърсеният въздух застрашава живота на живите организми. Дълг на всеки човек е да се грижи за опазване на въздуха от замърсяване.

ВОДА. СВОЙСТВА НА ВОДАТА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: цвят, вкус, форма, маса, разтвор, разтво­рител, състояние на водата: течно, твърдо (лед), газообразно (пара).
Нови: изпарение, втечняване, замръзване, топене.
     Изводи и обобщения:
Може да се смята, че урокът е протекъл успешно, ако в края на учебния час учениците могат да посочат изучените свойства на водата, както и да назоват трите състояния, в които тя се среща в природата. Водата е необходима за много дейнос­ти в бита на хората и в промишлеността.

ОПАЗВАНЕ НА ВОДАТА ОТ ЗАМЪРСЯВАНЕ
      Понятия:
За разширяване и затвърдяване:
отпадъчни води, пречиствателни станции, пречиствателни филтри.
Нови: източници на замърсяване, закони за опазване чистотата на водата.
Изводи и обобщения:
Дълг на всеки човек е да се грижи за чистотата на водата. Замърсената вода за­страшава живота на живите организми. Водното богатство е много ценно и затова трябва да се ползва разумно.

ДВИЖЕНИЕ НА ТЕЛАТА

Понятия:
      Нови: въртене, триене, звук, шум, сила.
Изводи и обобщения:
Движение се нарича промяната на положението на едно тяло спрямо друго тяло или други тела. Според линията, по която се движат телата, движението е: право­линейно, криволинейно и кръгово. Силата променя вида на движението. Под дейс­твието на силата
ЕНЕРГИЯ. ВИДОВЕ ЕНЕРГИЯ
Понятия:
 Нови: енергия, енергийни източници.
       Изводи и обобщения:
Енергията е необходима, за да съществува животът на Земята - животът на хората, растенията и животните. Тя е необходима, за да се движим, да работим, да отопляваме и осветяваме домовете си, да приготвяме храната си. Въпросът за енергийните източници е актуален и е свързан с правителствени решения за ико­номия на енергия и горива и с откриването на нови, екологично чисти източници на енергия.

НЕБЕСНИ ТЕЛА СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: звезди, Слънце.
Нови: небесни тела, планети, спътници, съзвездия.
Изводи и обобщения:
Слънцето, Земята, Луната, звездите са небесни тела. Слънцето е една от без­бройните звезди във Вселената, но е най-близката до Земята звезда. Около Слън­цето обикалят 9 планети, наречени негови спътници. Земята е една от тях. Плане­тите също имат свои спътници. Слънцето и планетите, които обикалят около него, заедно с техните спътници образуват Слънчевата система.

ЗЕМЯТА - ПЛАНЕТА ОТ СЛЪНЧЕВАТА СИСТЕМА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: Слънчева система, звезди, планети, спът­ници.
Нови: земна повърхност, земна кора, глобус, естествен спътник, изкуствен спътник, земно притегляне.
.     Изводи и обобщения:
Земята е планета от Слънчевата система. Тя е един от спътниците на Слънцето и заема трето по отдалеченост място от него. Твърдата обвивка на Земята се на­рича земна кора. За по-лесно запознаване с формата и повърхността на Земята се използва глобус. Земята има свой естествен спътник. Това е Луната. Около Земята обикалят и изкуствени спътници. Всички тела по Земята, както и Луната, се прив­личат от нея. Съществува земно притегляне.

ДВИЖЕНИЕ НА ЗЕМЯТА ОКОЛО ОСТА Й
Понятия:
     За разширяване и затвърдяване:
земно кълбо, глобус, земна повърхност.
Нови: ден, нощ, денонощие, полюси, Северен полюс, Южен полюс.
      Изводи и обобщения:
Причината за смяната на деня и нощта е движението (въртенето) на Земята около мислената й ос. Слънцето осветява само тази страна на Земята, която е обърната към него. Тогава там е ден, а на обратната страна - нощ. Денят и нощта непрекъсна­то се сменят, тъй като въртенето на Земята около оста й става без прекъсване.

ДВИЖЕНИЕ НА ЗЕМЯТА ОКОЛО СЛЪНЦЕТО
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: сезони, орбита, земно кълбо, земна по­върхност.
Нови: година, високосна година.
Изводи и обобщения:
Земното кълбо се върти не само около своята мислена ос, но обикаля и около Слънцето. Пътят около Слънцето Земята изминава за определен брой дни. Този период от време наричаме година. Поради постоянния наклон на земната ос спря­мо земната орбита северната и южната половина на земното кълбо не се осветяват еднакво през цялата година. Това е причината за наличието на сезони. От височи­ната на Слънцето спрямо земната повърхност зависи силата на неговото греене през денонощието и през годината.

СЛЪНЦЕТО – ИЗТОЧНИК НА СВЕТЛИНА И ТОПЛИНА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване:условия за живот,праволинейно движе­ние.
Нови: слънчеви лъчи.
      Изводи и обобщения:
     Основен източник на светлина и топ­лина за Земята е Слънцето. Светлината на Слънцето се   разпространява праволи­нейно и с голяма скорост.
      ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: вещества, креда, сол, метали - желязо, мед, цинк, злато, сребро.
Нови: полезни изкопаеми, гранит, варовици, пясъчници, руди, кварц, слюда.
Изводи и обобщения:
Скалите, минералите, рудите и горивата, които хората изкопават от земните недра и използват, се наричат полезни изкопаеми. Животът на съвременния човек е невъзможен без полезни изкопаеми. Но те трябва да се използват разумно, защо­то запасите се изчерпват

ГОРИВА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване:
полезни изкопаеми.
Нови: горива, нефт, въглища, газ.
Изводи и обобщения:
Изкопаемите горива у нас са разнообразни, но с ограничени запаси. Каменните въглища са недостатъчни и се налага да се използват разумно. За нуждите на стра­ната се внася нефт от различни страни.

ПОЧВА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: земна кора, условия на живот.
Нови: почва, изветряне.
Изводи и обобщения:
Почвата е най-горният рохкав слой на земната кора, който осигурява условия за живот на растенията и животните. Почвата съдържа пясък, глина, минерални соли, вода, въздух и органични вещества. Почвата е едно от най-големите богатст­ва на природата. Без нея на Земята не биха съществували растения и животни.

ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ПРИРОДАТА ОТ ИЗГАРЯНЕТО НА ПРИРОДНИ ГОРИВА И ОПАЗВАНЕТО Й (Обобщение)
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: природни горива.
Нови: замърсяване.
Изводи и обобщения:
Хората могат и трябва да спрат замърсяването на природната среда. Използва­нето на качествени твърди горива е първата стъпка в тази насока. Използването на филтри и нови видове двигатели, които отделят по-малко вредни газове, ще намали замърсяването на въздуха. Дълг на всеки човек е да опазва природната среда.

ОСНОВНИ ЖИЗНЕНИ ПРОЦЕСИ

ПРИРОДНИ ЯВЛЕНИЯ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: сезони, зимен сън;
 Нови: природни явления.
      Изводи и обобщения:
Живата природа зависи от неживата и от промените, които се извършват в нея; природните явления в живата природа са свързани със смяната на сезоните. Знанията на учениците се затвърдяват чрез работа в учебната тетрадка.
ХРАНЕНЕ НА РАСТЕНИЯТА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: жизнени процеси.
Нови: въглероден диоксид, въглехидрати, мазнини, белтъчини, кислород.
Изводи и обобщения:
Единствено зелените растения могат от вода и соли (от почвата), въглероден диоксид (от въздуха) с участието на зеленото багрило в листата под действие на светлина и топлина (от Слънцето) да изграждат хранителни вещества. При този процес във въздуха около растенията се отделя кислород. Въздухът около Земята се обогатява с кислород от растенията.
ХРАНЕНЕ НА ЖИВОТНИТЕ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: растителноядни животни (тревопасни, зърноядни, плодоядни), хищни животни, всеядни животни, хранителни вериги.
Нови: паразити.
Изводи и обобщения:
Изучаването на тази тема затвърдява и обобщава у учениците изводите, че жи­вотните не могат да съществуват без растенията. От тях те по пряк или по кос­вен начин получават необходимите за живота им хранителни вещества; животни­те притежават различни приспособления в зависимост от вида на храната, която употребяват; има животни, наречени паразити, които получават храната си от дру­ги живи организми.
ДИШАНЕ НА РАСТЕНИЯТА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: въглероден диоксид, кислород, въглехид­рати, мазнини, белтъчини.
      Изводи и обобщения:
Дишането е процес, при който с помощта на приетия кислород органичните вещества се разграждат на неорганични и се отделя енергия; дишат всички части на растенията, но по-активно младите (нарастващите) части; при дишането си рас­тенията, както и животните, приемат кислород и отделят въглероден диоксид.

ДИШАНЕ НА ЖИВОТНИТЕ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: хриле, бели дробове; ^ Нови: трахеи.
Изводи и обобщения:
Животните имат различни приспособления за извършване на процеса дишане - цялата им повърхност, кожа, хриле (външни и вътрешни), трахеи, бели дробове; едни животни се нуждаят от повече кислород за своето дишане, други - от по-мал­ко; колкото по-интензивни движения извършват животните, толкова по-развити са техните бели дробове; водните бозайници са преминали вторично към живот във водна среда, но са запазили своето дишане с кислород от въздуха.

ДРАЗНИМОСТ И ДВИЖЕНИЕ НА РАСТЕНИЯТА
Понятия:
Нови: дразнимост, стайни растения.
Изводи и обобщения:
При движение на растенията само отделни органи променят положението си в пространството; стъблата на растенията и листата се насочват винаги към свет­лината; на движението на растенията освен светлината влияят и факторите тем­пература и влажност; корените на растенията винаги се ориентират по посока на земното притегляне, а стъблата - обратно; движенията на растенията са свързани с осигуряване на по-добри условия за живот и избягване на неблагоприятни условия на средата.

ДВИЖЕНИЕ НА ЖИВОТНИТЕ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: крака, плавници, крила, подскачане, пъл­зене, плуване, ровене, летене, приспособяване.
Изводи и обобщения:
Животните реагират на различни дразнения най-често чрез преместване на тя­лото си (чрез движение); движенията се извършват със специални органи. В ре­зултат от дългото развитие на животните и приспособяването им към условията на средата, в която живеят, са се развили различни органи за движение и съответно много видове движения; има животни, които могат да се движат в два вида среда на живот, а някои - дори в три; движенията на животните са свързани най-често с избягването на неблагоприятни условия и неприятели, с намирането на храна и размножаването им.


РАЗМНОЖАВАНЕ, РАСТЕЖ И РАЗВИТИЕ НА РАСТЕНИЯТА
Понятия:
      Нови: растеж, развитие, етапи в развитието, покълнване, зрелост, поникване, едногодишни, двугодишни и многогодишни растения.
Изводи и обобщения:
Размножаването е процес, при който растенията и животните създават организ­ми, подобни на себе си. Размножаването е свързано с процесите растеж и разви­тие. Растежът се изразява в увеличаване на размерите, а развитието - в изменения в устройството и функцията на органите. В зависимост от това, колко години про­дължават растежът и развитието, растенията се групират на: едногодишни, дву­годишни и многогодишни. Растежът и развитието са тясно свързани и зависят от други процеси, протичащи в организмите.

РАЗМНОЖАВАНЕ, РАСТЕЖ И РАЗВИТИЕ НА ЖИВОТНИТЕ
Понятия:
Нови: зародишен период, следзародишен период, сложно развитие, просто раз­витие, имаго, ларва (гъсеница), какавида, превръщане.
Изводи и обобщения:
При размножаването на животните различаваме зародишен и следзародишен период; при едни групи животни размножаването е свързано със сложно развитие, при други развитието е просто. Размножаването, растежът и развитието на живот­ните зависи от условията на външната среда.

ПРИСПОСОБЯВАНЕ НА ОРГАНИЗМИТЕ ЗА ЖИВОТ КЪМ РАЗНООБРАЗНИТЕ УСЛОВИЯ НА СРЕДАТА

ЖИВОТЪТ В БЛАТАТА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: приспособления, плавателна ципа;
Нови: блато, водорасли, мастна жлеза.
Изводи и обобщения:
Блатата са малки сладководни басейни с почти неподвижна вода; те имат спе­цифична растителност, представена от влаголюбиви и водолюбиви растения; жи­вотинският свят в тях е много богат и разнообразен, защото те са много богати на хранителни вещества; организмите (растителни и животински), обитаващи блатата, притежават специални приспособления за живот в тази среда; между организмите в блатата съществуват многообразни връзки и зависимости, главно хранителни.
ЖИВОТЪТ В РЕКИТЕ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: приспособления.
Нови: устие, горно течение, средно течение, долно течение.
     Изводи и обобщения:
Реките са водни басейни с течаща вода; всички реки имат горно, средно и дол­но течение; условията за живот в тези три части на реките не са еднакви. Затова растителните и животинските организми в тях са различни. Между организмите в реките съществуват тесни връзки и зависимости.
ЖИВОТЪТ В ЧЕРНО МОРЕ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: приспособления, водни бозайници;

Нови: соленоводни, крайбрежна зона, открити води.
Изводи и обобщения:
Черно море е голям соленоводен басейн; условията за живот в крайбрежната зона и в открити води са много различни, затова и обитателите им са различни; всичките те притежават приспособления, които правят възможно съществуване­то им при съответните условия; между обитателите на морето съществуват тесни връзки и зависимости - най-вече хранителни.
ЖИВОТЪТ В ПАРКА
Понятия:
Ново: паркове.
Изводи и обобщения:
Парковете са създадени от хората за разходка и отмора в тях. Те са характерни за по-големите селища, където общуването на хората с природата е по-затруднено. В парковете се засаждат много видове растения от трите групи: дървета, храсти и тревисти (трева, цветя). За тях определени хора полагат постоянни грижи, за да изглеждат винаги добре. Парковете се населяват от много видове животни от различни групи: насекоми (пеперуди и др.), влечуги (гущери и др.), птици, бозай­ници. При посещаване на парковете учениците трябва да спазват природозащитно поведение.
ЖИВОТЪТ В РАВНИНИТЕ И НИЗИНИТЕ
Понятия:
Нови: равнини, низини, плевели. Според възможностите на учениците още механична борба, химична борба, биологична борба.
Изводи и обобщения:
По-голямата част от равнините и низините са обработваеми и върху тях се от­глеждат различни културни растения. Между културните растения растат много плевели, срещу които се води непрекъсната борба. Борба се води и срещу много насекоми и бозайници. В тази борба естествено (чрез храненето си) се включват птиците. В полето много ясно изпъква зависимостта между живата и неживата природа и между обитателите му.

    ЖИВОТЪТ В ШИРОКОЛИСТНИТЕ ГОРИ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: приспособления, широколистни гори;

Нови: етажност, окраска - предупредителна, защитна.
Изводи и обобщения:
Дъбовите гори заемат по-ниските слънчеви склонове на планините; в тях рас­тенията са разположени на три етажа; рано напролет в тях цъфтят много тревисти растения; животинският свят в тях е много богат. Буковите гори заемат по-високи­те и сенчести склонове на планините. Разнообразието от растения и животни в тях е по-малко. Но, общо взето, растителният и животинският свят в широколистните гори е богат.

ЖИВОТЪТ В ИГЛОЛИСТНИТЕ ГОРИ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: приспособления, насекоми, птици, бозай­ници;
Нови: стръвница, власинки.
Изводи и обобщения:
Иглолистните гори заемат по-високите части на планините. Те са борови или смърчови. В тях може да расте и ела. Тогава горите са смесени. В иглолистните гори няма изобилие от храна, затова животинският свят в тях е по-беден. По-добри условия за живот предлагат боровите гори, защото те са по-сухи и по-светли пора­ди по-рехавата корона на дърветата. В най-високите части на планините условията за живот са по-сурови (по-неблагоприятни). Поради тази причина там се срещат малко видове растения и животни. Те имат приспособления, които правят възмож­но съществуването им при тези условия.

ЕСТЕСТВЕНИ И ИЗКУСТВЕНИ СЪОБЩЕСТВА
Понятия:
      Нови: съобщества, смесени съобщества, естествени съобщества, изкуствени съобщества.
Изводи и обобщения:
Растенията на Земята не живеят изолирано, а на групи, наречени съобщества; съществуват смесени растителни съобщества и съобщества, образувани от един вид растение; животните също живеят на съобщества, които обаче винаги са тясно свързани с дадени растителни съобщества

ПРИСПОСОБЯВАНЕ НА РАСТЕНИЯТА КЪМ СРЕДАТА, В КОЯТО ЖИВЕЯТ (Обобщение)
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: условия за живот, среда на живот, прис­пособяване, водни, влаголюбиви, сухоустойчиви, умерена влажност.
Изводи и обобщения:
Условията за живот не са еднакви по цялата земна повърхност. В процеса на дългото им развитие са оцелели тези растения, при които са се появили белези, с които те са се приспособили за живот към определена среда. Едни растения са се приспособили да живеят във водата, други - по влажни места, трети - по сухи места, четвърти - в места с умерена влажност. Това е причината за голямото раз­нообразие от растения на Земята.

ПРИСПОСОБЯВАНЕ НА ЖИВОТНИТЕ КЪМ СРЕДАТА, В КОЯТО ЖИВЕЯТ
(Обобщение)
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: среда на живот, приспособяване, зимен сън;
Нови: защитна окраска, предупредителна окраска.
Изводи и обобщения:
Условията за живот на Земята са се променяли. Вследствие на тези изменения едни животни са загивали, а други са се приспособили към новите условия: чрез специални органи за движение, чрез съответно поведение през различните сезони в зависимост от температурата на тялото и наличието на храна, чрез окраската на тялото. Тези приспособления осигуряват тяхното съществуване.

ЗАЩИТЕНИ РАСТЕНИЯ И ЖИВОТНИ В БЪЛГАРИЯ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: резервати;
Нови: застрашени, защитени територии, национални паркове, защитени мес­тности, природни забележителности.
Изводи и обобщения:
Зелените растения имат определяща роля за живота на Земята. Без тях той не е възможен, защото те са източник на хранителни вещества и кислород. През пос­ледните няколко десетилетия в България са изчезнали доста видове растения и животни, а много други видове са застрашени от изчезване. За опазване на рас­тенията и животните в България е създадена Червена книга, както и няколко вида защитени територии. С тези действия се цели да се опази растителното и животин­ското разнообразие в страната.

ЧОВЕКЪТ И НЕГОВОТО ЗДРАВЕ

СЕТИВНИ ОРГАНИ
Понятия:
 За разширяване и затвърдяване:
човешко тяло.
      Нови: сетивни органи, очи, уши, нос, език, кожа.
Изводи и обобщения:
Чрез сетивните органи става възможно опознаването и възприемането на окол­ния свят. Здравето и работоспособността на човека зависят от състоянието на се­тивните органи. За да могат хората да живеят нормално и да извършват различни видове труд, трябва да взимат мерки за опазване здрави сетивните органи.

ПРОМЕНИ В ЧОВЕШКОТО ТЯЛО
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: човешко тяло, хигиена.
Нови: пубертет.
      Изводи и обобщения:
Човекът е част от живата природа. Главните особености в следродовото раз­витие на  човека в сравнение с животните са говоренето, мисленето и трудовата дейност.
ХРАНЕНЕ НА ЧОВЕКА
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: хранене, хигиена, закаляване.
Нови: хранителни вещества, въглехидрати, мазнини, белтъчини, минерали, витамини, соли.
Изводи и обобщения:
Човешкото тяло се изгражда и функциите на органите в него се извършват бла­годарение на храната, която приемаме. Храната на хората трябва да бъде разнооб­разна и да съответства на енергийните им нужди. Правилното хранене е основен фактор за здравето на човека.

ЗАРАЗНИ И НЕЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ
Понятия:
За разширяване и затвърдяване:
незаразни и заразни болести, микроорганизми, карантина, имунизация, ваксина, епидемия.
Изводи и обобщения:
Здравето на хората зависи от здравословния начин на живот и предпазването им от заразни болести. Чрез спазването на лична хигиена човекът може да се пред­пази от много преносители на заразни болести.

ВРЕДНИ ЗА ЧОВЕКА ВЕЩЕСТВА
Понятия:
     За разширяване и затвърдяване: никотин, алкохол (спирт), алкохолизъм, наркотици (дрога), наркомания, пласьори.
      Нови: дрогиране.
Изводи и обобщения:
Алкохолът, цигарите и наркотиците съдържат много вредни и отровни вещес­тва. Те нанасят големи поражения върху здравето и влияят отрицателно на по­ведението на хората. Неправилната употреба на лекарства също нанася големи поражения на човешкия организъм.

ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА (Обобщение)
Понятия:
За разширяване и затвърдяване: човек, природа, жива и нежива природа, химични вещества, вредители, природни богатства.
Нови: дива природа, равновесие в природата, биологично (естествено) рав­новесие.
Изводи и обобщения: Животът на човека зависи от живата и неживата природа. Поради голямото значение на природата за живота и дейността на хората днес се полагат грижи за опазването й. Стремежът е разумно да се използват природните богатства.